WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

15 stycznia
Święty Paweł z Teb, pustelnik

Zobacz także:

Święty Paweł Pustelnik i św. Antoni
Paweł urodził się w Tebach - starożytnej stolicy faraonów - w 228 r. Za jego czasów Teby były już tylko małą wioską. Pierwsze lata spędził szczęśliwie w domu rodzinnym. Odebrał bardzo staranne wychowanie, biegle władał greką i egipskim. Wcześnie stracił rodziców i odziedziczył po nich pokaźny majątek. Gdy miał ok. 20 lat, w 250 r. rozpoczęły się prześladowania Decjusza. Dowiedziawszy się, że jego szwagier-poganin, chcący przejąć jego bogactwa, planuje wydać go w ręce prześladowców, Paweł porzucił wszystko, co posiadał, odszedł na pustkowie i zamieszkał w jaskini. Prześladowanie trwało krótko, bo zaledwie dwa lata, ale Paweł tak dalece zasmakował w ciszy pustyni, że postanowił tam pozostać na zawsze. Jako pustelnik spędził samotnie 90 lat!

Święty Paweł Pustelnik Przez cały ten czas zanosił do Boga swe gorące modlitwy, żywiąc się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Kiedy był bliski śmierci, odwiedził go św. Antoni, pustelnik. Tego dnia kruk miał przynieść Pawłowi cały bochenek. Nagość swego ciała od znoju i chłodu chronił Paweł jedynie palmowymi liśćmi. Legenda ta znalazła swoje odbicie w herbie zakonu paulinów, którzy obrali sobie św. Pawła Pustelnika za swojego głównego patrona: kruk na palmie z bochenkiem chleba.
Zmarł mając 113 lat w 341 r. Miał oddać Bogu ducha, spoczywając na rękach św. Antoniego. Kiedy ten był w kłopocie, jak wykopać grób dla przyjaciela, według podania miały zjawić się dwa lwy i ten grób wykopać. Dwa lwy znalazły się dlatego również w herbie paulinów. Zakon paulinów czci św. Pawła jako swego patrona; czcią darzą go także piekarze i tkający dywany.

W ikonografii św. Paweł Pustelnik przedstawiany jest w tkanej sukni z liści palmowych. Jego atrybuty: kruk, kruk z chlebem w dziobie, lew kopiący grób, przełamany chleb.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
Przemówienie do Zakonu Paulinów
Częstochowa, 19 czerwca 1983 r.
portal powołaniowy paulinów
Św. Paweł Pustelnik
Jarosław Charkiewicz
Paweł z Teb
Święci Pańscy
Św. Paweł Pustelnik
wiara.pl
Pierwszy Pustelnik - św. Paweł Pustelnik
 
Zakon Paulinów
Serwis internetowy
niedziela.pl
Z Teb na Jasną Górę
Leszek Śliwa
Kruk i lwy
Lidia Dudkiewicz
Świat potrzebuje pustyni
 
Anselm Grün OSB
Przypowieści mądrościowe ojców pustyni

W niniejszym wydaniu proponujemy 20 spośród ponad tysiąca przypowieści ojców pustyni, opatrzone cennym komentarzem o. Anselma Grüna OSB. Mamy nadzieję, że dzięki słowom starców głęboko w duszy zostaniemy poruszeni i odczujemy: "Tak. To istotnie prawda. To droga, na której można stać się człowiekiem. Taki jest Bóg".
ks. Marek Starowieyski
Czego mogą nas nauczyć ojcowie pustyni

Komentując teksty ojców pustyni, Autor pokazuje, jak radzić sobie ze zniechęceniem na modlitwie, powracającymi pokusami czy negatywnymi emocjami. Okazuje się bowiem, że starożytni mnisi zmagali się z tymi samymi problemami duchowymi, co my - i to w jeszcze większym stopniu.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Bonita, biskupa (+ 710); św. Izydora z Aleksandrii (+ 404); św. Jana Calibita, mnicha (+ 450); św. Maksyma, biskupa (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG