WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

28 maja
Święty German z Paryża, biskup

Zobacz także:

Święty German z Paryża błogosławi chorych

German urodził się w 496 r. koło Autun we Francji. Po studiach w Avallon podjął życie pustelnika. Około 540 r. przyjął święcenia kapłańskie. Na życzenie biskupa Autun przeprowadził reformę tamtejszego klasztoru św. Symforiana. W 556 r. został mianowany biskupem Paryża. Na terenie diecezji podjął działalność charytatywną i reformatorską. Założył opactwo Świętego Krzyża i św. Wincentego z Saragossy. Zmarł 28 maja 576 r. w Paryżu. Pochowano go w ufundowanym przez niego opactwie, które w VIII w. zostało nazwane Saint-Germain-des-Prés. Taką samą nazwę przyjęła dzielnica Paryża, która z czasem wyrosła wokół klasztoru.
Św. German jest patronem więźniów i muzyków. Wzywany w obronie przed ogniem i gorączką.

W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutem jest: paliusz, pastorał, mitra, łańcuchy, chory chłopiec, płonący dom.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Święci Pańscy
Św. German z Paryża
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. German (Germanus) z Paryża
Archidiecezja przemyska
Św. Germana z Paryża
deon.pl
German, biskup Paryża
 
św. Grzegorz z Tours
Historie. Historia Franków

Dzieło to było pomyślane przez Grzegorza jako zbiór opowiastek, których głównym motywem jest danie przykładu i pouczenie moralne w obliczu zbliżającego się, zdaniem autora, końca świata oraz wyłożenie sensu dziejów widzianych oczyma chrześcijańskiego biskupa z przełomu antyku i wczesnego średniowiecza. Następne pokolenie nadało Historiom tytuł Historia Franków, pod którym to powszechnie znane jest do dzisiaj. Bogate opisy ówczesnego życia politycznego, charakterystyka poszczególnych postaci, mnogość wprowadzanych wątków oraz temperament narratorski Grzegorza złożyły się na dzieło, które - czytane nawet wbrew intencjom biskupa Tours - stanowi pasjonującą lekturę. Nasza wiedza o wczesnych dziejach państwa Franków w dużym stopniu oparta jest na analizie Historii Grzegorza.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Seo de Urgel, u stóp Pirenejów - św. Justa, biskupa. Miał trzech braci, którzy dostąpili tej samej godności: Nebrydiusza, Justyniana i Elpidiusza. Uczestniczył w kilku synodach i pozostawił kilka pism. Zmarł około roku 550. Jego pamięć przekazał nam przede wszystkim św. Izydor z Sevilli.

W opactwie Saint-Guilhelm-du-Desert, zwanym ongiś Gellone - św. Wilhelma, mnicha. Krewny Karola Wielkiego, był rycerzem, który zasłynął w walkach z najeźdźcami arabskimi. W roku 803 dotarł do Barcelony. Zaprzyjaźniony ze św. Benedyktynem z Anianu, ufundował później opactwo, do którego po złożeniu wszystkich urzędów sam wstąpił. Zmarł w roku 812. Jego sławę głosili nie tylko hagiografowie, ale także pieśni rycerskie (chansons de gestes).

oraz:

św. Helikonidy z Tesalonik, męczennicy (+ III w.); bł. Herkulana z Piegaro, prezbitera i zakonnika (+ 1451); bł. Marii Bagnesi (+ 1578); św. Podiusa, biskupa Florencji (+ X w.); św. Senatora, biskupa (+ ok. 480)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG