WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

6 czerwca
Święty Filip, diakon

Zobacz także:

Święty Filip
Diakon Filip był prawdopodobnie Żydem. W Dziejach Apostolskich (21, 8) nazywany jest także ewangelistą. Znalazł się w gronie siedmiu powołanych, aby "obsługiwali stoły" (Dz 6, 1-6). Po śmierci Szczepana udał się do Samarii i tam ochrzcił maga Szymona (Dz 8, 5-13). To on pouczył i ochrzcił dworzanina królowej etiopskiej, Kandaki. To samo źródło podaje, że głosił następnie Ewangelię od Azotu do Cezarei (Dz 8, 40). Tam też wedle tradycji miał zamieszkiwać, jak utrzymuje m.in. św. Hieronim, któremu w 385 r. pokazywano w Cezarei dawne mieszkanie Filipa.
Miał ponoć cztery córki, obdarzone charyzmatem proroctwa, nie wiadomo jednak, czy okruchy wiadomości na ten temat odnoszą się do niego, czy też do Apostoła o tym samym imieniu. Podobnie niepewna jest jego śmierć w Hierapolis. Klemens Aleksandryjski utrzymuje, że Filip był wspomnianym u Mateusza (Mt 8, 22) i Łukasza (Łk 9, 60) uczonym w Piśmie, do którego Pan powiedział: "Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie umarłych". Jego wspomnienie Grecy umieścili pod dniem 11 października, natomiast Martyrologium Rzymskie - 6 czerwca.



Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rzymie - męczenników Artemiusza, Pauliny, Kandydy i Towarzyszy. Posiadamy wiarygodne świadectwa ich wczesnego kultu, ale o nich samych niewiele wiemy.

oraz:

św. Aleksandra, biskupa Fiesole i męczennika (+ IX w.); św. Cylicji, męczennicy (+ III/IV w.); św. Eustorgiusza II, biskupa Mediolanu (+ 518); św. Klaudiusza, opata i biskupa (+ 703); bł. Wawrzyńca z Villamagna, prezbitera i zakonnika (+ 1535)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG