WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

21 czerwca
Najświętsza Maryja Panna z Góry Iglicznej,
Przyczyna naszej radości

Zobacz także:

Figura Matki Bożej z Góry Iglicznej, Przyczyny naszej radości
Łaskami słynąca figura Matki Bożej, czczona w sanktuarium na Górzej Iglicznej (diecezja świdnicka) została wykonana z drewna lipowego w Austrii ok. 1750 r. przez nieznanego artystę. Ma 39 cm wysokości i jest ludową kopią cudownej figury Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na prawej ręce. Suknia Maryi jest w kolorze błękitu z motywem kwiatowym, zaś suknia Jezusa jest gładka, ma kolor czerwieni. Suknie obu postaci są w kształcie trapezu z poziomymi pasami imitującymi sploty sznura z wisiorami. Podstawę figury stanowią trzy główki aniołków. Na figurę zakładane są sukienki.
Św. Jan Paweł II w dniu 21 czerwca 1983 r., podczas II pielgrzymki do Ojczyzny, dokonał we Wrocławiu koronacji cudownej figury Matki Bożej nadając jej wezwanie "Przyczyna naszej radości". Powiedział wtedy:

Pragnę wyrazić radość, że wśród jasnogórskiej pielgrzymki jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców - Przyczyna naszej radości. Wkładając na skronie Syna i Matki korony, mówimy: "Tyś Bogarodzicą, Tyś naszą Matką, naszą Królową. w Twoich rękach, Pośredniczko łask wszelkich, nasze życie i nasze zbawienie". Zbieramy dziś w jedno, składamy u stóp Twoich wiarę, nadzieję i miłość wyrażane tu i wyznawane przed Tobą od tylu dziesiątków lat, a także naszą wiarę, nadzieję i miłość - i tę, którą wyznawać będą przyszłe pokolenia. Bądź naszą radością, jak w przeszłości, tak również dziś, zsyłaj sercom naszym łaski, tak jak płatki śniegu w górach, gdzie mieszkasz. Polecam siebie i moją posługę Kościołowi powszechnemu na rzymskiej Stolicy świętego Piotra modlitwom pielgrzymów, którzy Cię, Matko Boża Śnieżna, odwiedzają.

Chrystus przyszedł na świat, aby przynieść ludziom pokój i radość (por. J 15, 11; J 17, 13). Przez swe narodzenie napełnił radością pokornych pasterzy (por. Łk 2, 10), a zmartwychwstając rozradował swych uczniów (por. J 20, 20; Łk 24, 41). Wstępując do nieba pozostawił Apostołów rozradowanych (por. Łk 24, 52), a siedząc po prawicy Ojca, zesłał na powstający Kościół Ducha miłości i wesela (por. Ga 5, 22).
Kościół zawsze umieszczał swą radość w Chrystusie i miłował Go z coraz pełniejszą radością. Ponieważ Jezus przyszedł do nas przez Maryję, Kościół stopniowo doszedł do zrozumienia, że poprzez swe współdziałanie w tajemnicy Wcielenia Słowa stała się Ona przyczyną, czyli początkiem i źródłem tak wielkiej radości. Oprócz tego Kościół w przekonaniu, że smutek, jaki wniosła w dzieje świata Ewa przez nieposłuszeństwo, Maryja zamieniła w radość przez uległość, zaczął Jej oddawać cześć jako "Przyczynie naszej radości". Jej kult pod tym właśnie tytułem rozszerzył się szczególnie we Francji i w Kanadzie (franc. Notre Dame de Liesse).

Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej
Figura Matki Bożej
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Maria Śnieżna z Góry Iglicznej
Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej
Serwis internetowy
Adam Sochaczewski
Góra Igliczna
bp Ignacy Dec
Przyczyna naszej radości
Rafał P. Palacz
Króluje w Sudetach
o. Atanazy Bierbaum OFM
Przyczyno naszej radości, módl się za nami!
ks. Józef Pierzchalski SAC
Przyczyna naszej radości
Przyczyna naszej radości
ks. Jakub Górka
Maryja pociechą naszą
 
Janusz Rosikoń
Totus Tuus. Madonny papieskie

Album prezentuje 136 sanktuariów maryjnych w Polsce bliskich Janowi Pawłowi II oraz przesłania, jakie tam pozostawił. Wiele z tych sanktuariów Ojciec Święty nawiedził podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Wielokrotnie dokonywał osobiście aktu koronacji wizerunków Matki Bożej lub poświęcił czy pobłogosławił korony. Koronacja wizerunku Matki Bożej jest wyrazem podziękowania za opiekę oraz wezwaniem do wdzięczności Bogu za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski.
Konrad Kazimierz Czapliński
Koronowane Madonny polskie

Albumowy przewodnik po najsłynniejszych miejscach kultu maryjnego w Polsce. Autor zaprezentował w nim 70 najciekawszych koronowanych wizerunków Matki Bożej. Znaczną część stanowią święte obrazy, do których pielgrzymują wierni, wierząc w łaski z nich płynące. Jest wśród nich także kilka świętych figur Madonny, których cudowne właściwości skłoniły władze kościelne do dokonania aktu koronacji. W wyniku tej ceremonii obiekt, w którym znajduje się święty wizerunek Maryi, uzyskuje rangę sanktuarium. Kolorowym zdjęciom towarzyszą informacje o historii obiektu, dacie koronacji, znaczeniu religijnym i artystycznym, ważniejszych datach w kalendarzu liturgicznym.
Luis T. Melgar
10001 wizerunków Matki Boskiej. Tradycja i kultura

Ta bogato ilustrowana książka przedstawia fakty i legendy związane z Matką Bożą, niezliczone objawienia, które wydarzyły się na przestrzeni dziejów oraz ważne miejsce kultu maryjnego na całym świecie. Wprowadza czytelnika w świat maryjny. Przedstawia, co przekazują Ewangelie, także te apokryficzne, oraz legendy na temat życia Marii, od czasu przed Jej narodzinami aż do śmierci i wniebowzięcia. Prezentuje dogmaty maryjne, od Niepokalanego Poczęcia po Boskie Macierzyństwo, jak również należny Jej kult, cuda, które Jej się przypisuje oraz świadectwa objawień.
Józef Pless, Marlena Nizio
Madonny cudami słynące

Na niespełna stu stronach albumu można znaleźć wizerunki i strofy poetyckie odnoszące się do tak znanych obrazów i ikon, jak Matka Boża Częstochowska, Ostrobramska, Kalwaryjska, Nieustającej Pomocy, Licheńska – Bolesna Królowa Polski, z Guadalupe, Włodzimierska itp. Są też wizerunki z sanktuariów o zasięgu lokalnym: Matka Boska Piaskowa - Pani Krakowa, Cierpliwie Słuchająca z Rokitna, Matka Miłosierdzia, zwana Płaszczową z Sardynii itd. Matka Boża bowiem tysiąc ma imion i wszystka jest piękna w swoich obrazach, jak podkreśla bp Zawitkowski.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Evreux, we Francji - św. Laufryda, opata. Niemal przez 50 lat był przełożonym założonego przez siebie klasztoru. Zmarł w roku 738.

oraz:

św. Albana, męczennika (+ 450); św. Euzebiusza, biskupa z Samosaty i męczennika (+ 380); św. Terencjusza, biskupa Ikonium i męczennika (+ I w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG