WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

9 lutego
Błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich, dziewica

Zobacz także:

Błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich
Anna przyszła na świat w dniu 8 września 1774 roku w Flamschen, w Westfalii. Pochodziła z ubogiej wiejskiej rodziny. Jako dziecko razem z rodzeństwem (było ich dziewięcioro) wiele pracowała w domu i na gospodarstwie. Do szkoły chodziła tylko przez 4 miesiące. Nauczyła się jednak szyć i zarabiała na utrzymanie jako krawcowa. W dzieciństwie wyróżniała ją wielka i szczera pobożność. Już wtedy miała pierwsze wizje. Nie uważała ich za coś nadzwyczajnego. Była przekonana, że podobne wizje mają również inne dzieci. Wielokrotnie chciała wstąpić do klasztoru, ale było to trudne, bo nie miała posagu. Była zbyt uboga.
Klaryski z Münster obiecały, że przyjmą ją, jeśli nauczy się grać na organach. W tym celu Anna Katarzyna zamieszkała u organisty Söntgena w Coesfeld. Nie znalazła jednak czasu na naukę, ponieważ opiekowała się jego liczną i biedną rodziną. Pomagała im we wszystkim, a w końcu oddała im nawet swoje oszczędności.
Gdy miała 24 lata, ujrzała Chrystusa niosącego jej dwa wieńce - jeden z kwiatów, drugi cierniowy. Wtedy na jej głowie pojawiły się bolesne, krwawe rany. Od tego dnia, niczego nie wyjaśniając, zaczęła nosić na głowie opaskę. Potem, po wielu trudach, w 1802 roku, przyjęły ją augustianki w Agnetenbergu. Rok później złożyła śluby zakonne.
Wszystkie swoje obowiązki wypełniała z wielką gorliwością. Dobrowolnie podejmowała się najcięższych i upokarzających zajęć. Jej gorliwość w przestrzeganiu reguły budziła podejrzliwość innych sióstr, które posądzały ją o hipokryzję. W klasztorze bardzo wiele wycierpiała, zarówno ze względu na otaczającą ją wrogość, jak i z powodu słabego zdrowia.

Błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich W okresie wojen napoleońskich, w 1811 roku, klasztor został zamknięty. Przeprowadzano wtedy przymusową laicyzację. Anna Katarzyna znalazła schronienie w Dülmen, w domu francuskiego kapłana J.M. Lamberta, który uciekł z Francji w czasach rewolucyjnych prześladowań Kościoła. Wkrótce po opuszczeniu klasztoru bardzo poważnie zachorowała i do końca życia nie podniosła się już z łóżka. W tym czasie otrzymała stygmaty - widzialny znak cierpień, które jednoczyły ją z ukrzyżowanym Chrystusem.
Od tej pory zaczęło ją odwiedzać wielu ludzi i zyskała szczerych przyjaciół, takich jak jej lekarz doktor Franz Wesener czy Klemens Brentano, niemiecki poeta i prozaik, który przez 5 lat, począwszy od 1818 roku, codziennie spisywał jej mistyczne wizje, dotyczące szczegółów z życia Jezusa i Maryi. Zostały one opublikowane już po jej śmierci, w 1833 roku.
Anna Katarzyna swoje cierpienia ofiarowywała za nawrócenie grzeszników i za dusze w czyśćcu cierpiące, które często prosiły ją o modlitwę. Była przy tym kobietą całkiem naturalną, nawet wesołą, ale mającą w sobie coś nieokreślonego. "Ona jakby widziała człowieka od środka" - mówili ci, którzy z nią rozmawiali. Miała dar rozpoznawania stanu ducha ludzkiego. Przez lata nie przyjmowała żadnych pokarmów, z wyjątkiem Komunii świętej.
Zmarła w Dülmen w dniu 9 lutego 1824 roku.
Od 2005 roku możemy w Polsce oglądać film "Pasja", wybitnego reżysera i aktora Mela Gibsona. Obrazy tam przedstawione wiernie oddają wizje Błogosławionej. Są w swym wyrazie mocne, ale prawdziwe. Jest to pierwszy w historii film tak uczciwie i rzetelnie ukazujący wielkość cierpienia i ofiary Chrystusa.
Podczas beatyfikacji Anny Katarzyny Emmerich, w dniu 3 października 2004 roku, św. Jan Paweł II powiedział: "Kontemplowała bolesną Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa i doświadczała jej w swoim ciele. Dziełem Bożej łaski jest to, że córka ubogich rolników, żarliwie szukająca bliskości Boga, stała się znaną mistyczką z landu Münster. Jej ubóstwo materialne stanowi kontrast z bogactwem życia wewnętrznego. Zdumiewa nas cierpliwość, z jaką znosiła dolegliwości fizyczne, a także wywiera na nas wrażenie siła charakteru nowej błogosławionej oraz jej wytrwałość w wierze. Siłę czerpała z Najświętszej Eucharystii. Jej przykład sprawił, że serca ubogich i bogatych, ludzi prostych i wykształconych otwierały się i z całą miłością oddawały Jezusowi Chrystusowi. Do dziś głosi wszystkim zbawcze orędzie: dzięki Chrystusowym ranom zostaliśmy uzdrowieni".


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Anna Katarzyna Emmerich
Strona poświęcona Błogosławionej
Bogusław Kiernicki
Współcierpiąca z Ukrzyżowanym
Joanna Mazur
Wizja czyśćca
według bł. Anny Katarzyny Emmerich
bł. Ana Katarzyna Emmerich
Zdrada Judasza
bł. Anna Katarzyna Emmerich
Wizja nieba i piekła
 
bł. Anna Katarzyna Emmerich
Sekrety dusz czyśćcowych

Anna Katarzyna Emmerich w swych wizjach wielokrotnie prowadzona była do czyśćca. Dzięki temu zrozumiała, jak bardzo potrzebują pomocy dusze tam przebywające, i stała się ich wielka orędowniczką. Książka przedstawia wizje czyśćca, spotkania Błogosławionej z duszami czyśćcowymi oraz działania, które podejmowała w ich intencji.
bł. Anna Katarzyna Emmerich
Tajemnice czasów ostatecznych

Książka przedstawia wizje i objawienia Anny Katarzyny Emmerich, dotyczące czasów i rzeczywistości ostatecznych oraz obecnej walki Kościoła ze złem. Niezwykły dar, jaki Katarzyna otrzymała od Boga, pozwolił jej poznać i zgłębić tajemnice człowieka, Kościoła i świata oraz nieba, piekła i czyśćca. Jej mistyczne przeżycia odsłaniają przed nami niewidzialny świat aniołów, dusz czyśćcowych, szatana i jego intryg oraz walki duchowej. Zawierają zapowiedź ostatecznego zwycięstwa, które Kościół odniesie za przyczyną Matki Bożej. Są również świadectwem dramatycznych zmagań mistyczki z szatanem, wielkich wyrzeczeń, cierpień i modlitw podejmowanych przez nią dla ocalenia dusz oraz czystości serca bez reszty oddanego Bogu.
bł. Anna Katarzyna Emmerich
Życie Maryi

Wśród sześciu tomów z objawieniami Anny Katarzyny Emmerich jest też zbiór wizji przedstawiających życie Najświętszej Maryi Panny. Niezwykłe wizje mistyczki z Dülmen w plastyczny, sensacyjny wręcz sposób ukazują życie Maryi od dzieciństwa aż po odejście z tego świata, Jej pokorę i skromność, szlachetną powściągliwość i wielkość charakteru, Jej rolę jako Służebnicy Pana, misję jako Matki Chrystusa i Zaufanej Apostołów, Przywódczyni młodego Kościoła. Kto pozna życie i rolę Maryi z punktu widzenia naznaczonej stygmatami augustianki, może Ją już tylko kochać i czcić.
Vincenzo Noja
Niebieski kwiat wiary
Wizje i proroctwa Anny Katarzyny Emmerich

Anna Katarzyna Emmerich, nazywana Niebieskim kwiatem wiary, to niemiecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Jej wizje, spisane przez Clemensa Brentano, stały się jednym z najsłynniejszych dzieł mistycznych, chociaż ich autorka początkowo spotykała się ze sceptycyzmem i lekceważeniem. W 2004 r. została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II. Autor przybliża nam w swojej książce biografię tej niezwykłej siostry augustianki, a także przedstawia najciekawsze fragmenty jej obszernych wizji, w których dane jej było oglądać Jezusa, Jego Matkę i wielkich świętych Kościoła. Przesłanie Anny Katarzyny Emmerich ma wartość nieprzemijającą i przemawia szczególnie mocno w naszych czasach, tak trudnych i niespokojnych.
o. Thomas Wegener
Bł. Anna Katarzyna Emmerich
Stygmaty i wizje

Anna Katarzyna Emmerich od dziecka obdarzona była łaską proroctwa. Przez dwanaście lat nosiła na sobie stygmaty, znaki męki Jezusa Chrystusa. W każdy piątek przeżywała cierpienia Jego męki i w swych wizjach widziała wydarzenia całej historii świata i zbawienia. W swych objawieniach prowadzona była na wysokości nieba i w otchłanie piekła. Przykuta do łoża, doświadczona w ogniu cierpienia, nieustannie pomagała wszystkim, którzy potrzebowali jej wsparcia, walczyła z szatanem, spieszyła z pomocą duszom cierpiącym w czyśćcu i zagubionym grzesznikom na ziemi.
Gunter Scholz
Anna Katarzyna Emmerich
Mistyczne życie

Fascynująca biografia błogosławionej stygmatyczki. Opowieść o życiu przepełnionym mistyczną jednością z umęczonym Chrystusem oraz wyjątkową solidarnością z cierpiącymi ludźmi i duszami czyśćcowymi. To także historia niezwykłych objawień, których treści ubogacają życie wierzących aż po dzień dzisiejszy... Książka zawiera szczegółowe kalendarium życia bł. Anny Katarzyny. W wyjątkowy sposób prezentuje ona świadectwo o tajemniczym Bogu, przed którym nie musimy umierać z obawy, lecz który zwraca się ku człowiekowi, kochając go w niesłychany sposób. Otwiera nam nowy dostęp do tajemnicy Boga.

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rouen - św. Ansberta, biskupa. Był zrazu opatem we Fontenelle. Objąwszy stolicę w Rouen, zasłynął z wielkoduszności i miłosierdzia. Mimo to wycierpiał przykrości wygnania, na które skazał go Pepin z Herstalu. Zmarł około roku 692 w Hautmont, w prowincji Hainaut. W czasie najazdów normandzkich jego ciało przeniesiono do opactwa pod Gandawą.

oraz:

św. Cyryla, biskupa Aleksandrii (+ 441); bł. Jakuba Cusmano, prezbitera (+ 1888); świętych diakonów i męczenników Pryma i Donata (+ 361); św. Sabina, biskupa (+ pocz. VI w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG