WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

30 marca
Błogosławiony Amadeusz IX Sabaudzki, książę

Zobacz także:

Błogosławiony Amadeusz IX Sabaudzki
Amadeusz urodził się w 1435 r. w Thonon-les-Bains w Sabaudii (południowo-wschodnia Francja). Był synem Ludwika I, księcia Sabaudii, i Anny z Lusignan - córki króla Cypru Jana II. Pragnął zostać duchownym, ale poddając się woli ojca poślubił Joannę, córkę Karola VII, króla Francji. Został ojcem dziesięciorga dzieci. Jedna z jego córek, Ludwika, została błogosławioną. Jako książę rządził sprawiedliwie, troszcząc się o poddanych. Jednak epilepsja, na którą cierpiał od dzieciństwa, uniemożliwiła mu pełnienie obowiązków. W roku 1471 musiał przekazać władzę w ręce małżonki, a sam usunął się na bok. Amadeusz zdawał się cieszyć z tego, że teraz będzie miał więcej czasu na działalność charytatywną. Tak się w nią zaangażował, że jego rodzinny region zaczęto nazywać nawet "rajem ubogich".
Alpejski książę żył bardzo skromnie, a wielką wagę przywiązywał do życia duchowego. Regularnie modlił się i prowadził życie sakramentalne.
Zmarł 30 marca 1472 roku, mając 37 lat. Na łożu śmierci powiedział do swoich dzieci i służby: "Bądźcie sprawiedliwi, kochajcie potrzebujących i biednych, a Pan da pokój waszemu krajowi". Pochowano go w katedrze w Vercelli (Piemont we Włoszech), gdzie do dziś znajdują się jego relikwie. Został beatyfikowany przez Innocentego XI w 1677 r. Jest patronem panujących oraz rodzin.



Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na Synaju - św. Jana Klimaka, zwanego także Synaitą. Czterdzieści lat przeżył jako mnich, eremita i igumen. Zmarł około roku 650, pozostawiając po sobie spuściznę, która na rozwój duchowości chrześcijańskiej miała wpływ niemały. Na wymienienie zasługuje zarówno Pouczenie dla pasterzy, jak i Klimaks - Drabina do raju. Oparł się na doświadczeniach własnych, tradycjach mniszych oraz na pismach Ewagriusza z Pontu. Na Zachodzie dzieło jego pojawiło się dopiero w w. XIII.

oraz:

św. Kliniusza (+ V w.); św. Piotra Regalada, prezbitera i zakonnika (+ 1456); św. Zozyma, biskupa w Syrakuzach (+ ok. 662)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG