WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

18 maja
Święty Stanisław Papczyński, prezbiter

Zobacz także:

Święty Stanisław Papczyński
Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu. Był synem Tomasza Papki, kowala, i Zofii z domu Tacikowskiej. Ochrzczony został imieniem Jan, które później zmienił. Już jako dziecko bawił się inaczej niż inne dzieci. Sporządzał małe "ołtarzyki", organizował procesje podobne do kościelnych. Od wczesnej młodości wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Opatrzności Bożej, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, był też gorącym orędownikiem modlitwy za dusze czyśćcowe. Naukę zaczął w szkole parafialnej w rodzinnym Podegrodziu, kontynuował ją natomiast w Nowym Sączu. Kształcił się też krótko w kolegium jezuickim w Jarosławiu, potem udał się do kolegium jezuitów we Lwowie, gdzie jednak nie został przyjęty. Przez pewien czas był korepetytorem, ale zapadł na ciężką chorobę i cudownie uleczony w 1649 r., wrócił do Podegrodzia. Dalszą naukę podjął kolejno w kolegium pijarów w Podolińcu i w kolegium jezuitów we Lwowie; musiał to miasto opuścić z powodu wojny; trafił także do kolegium jezuitów w Rawie Mazowieckiej.
Po ukończeniu nauki zdecydował się wstąpić do zakonu pijarów z powodu maryjnego charakteru tego zgromadzenia. W 1656 r. złożył śluby zakonne, a 12 marca 1661 r. przyjął w Brzozowie k. Rzeszowa święcenia kapłańskie z rąk biskupa przemyskiego Stanisława Tarnowskiego. Pracował jako kaznodzieja, moderator bractwa Matki Bożej Łaskawej, prefekt w kolegium, dwukrotnie był czasowym zastępcą rektora w domu zakonnym w Warszawie. Był też cenionym spowiednikiem. Wiadomo, że spowiadał m.in. nuncjusza papieskiego w Polsce Antonio Pignatellego (przebywającego w Polsce w latach 1660-1668), który później został papieżem Innocentym XII.
27 września 1667 r. wyjechał do Rzymu na wezwanie przełożonego generalnego. W 1668 r. został wysłany przez generała do Nikolsburga (Mikulov, Czechy), a rok później we wrześniu przyjechał do rezydencji pijarów na Kazimierzu w Krakowie. W styczniu 1670 r. został uwięziony, najpierw w domu zakonnym w Podolińcu, a później w Prievidzy (Słowacja). Po 3 miesiącach został zwolniony i wrócił na Kazimierz i oddał się pod opiekę biskupa. Zrażony panującą wśród pijarów tendencją do łagodzenia reguły, w 1670 r. poprosił o zwolnienie ze ślubów i przystąpił do zakładania nowego dzieła apostolskiego. 11 grudnia tego roku z rąk wiceprowincjała M. Krausa otrzymał dyspensę papieską i jednocześnie w obecności tych samych osób dokonał aktu oblatio z zamiarem założenia Zakonu Marianów od Niepokalanego Poczęcia NMP.
Od 1671 r. przez dwa lata był kapelanem u Karskich w Luboczy, tu przyjął biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. 30 września 1673 r. za radą o. Franciszka Wilgi, kameduły, i za zgodą biskupa Stefana Wierzbowskiego, o. Papczyński przybył do Puszczy Korabiewskiej (zwanej potem Maryjańską, obecnie - Mariańską), gdzie został przełożonym wspólnoty pustelników. Biskup Jacek Święcicki, archidiakon i oficjał warszawski, podczas wizytacji 24 października 1673 r. zatwierdził dekretem pierwszy klasztor zakonu marianów. Ten moment uważa się za początek historii Zgromadzenia Księży Marianów. W 1677 r. fundacja instytutu Księży Eremitów Marianów w Puszczy Korabiewskiej została zaaprobowana przez Sejm Rzeczypospolitej. W tym samym roku biskup poznański Stefan Wierzbowski zaprosił marianów do tworzonej właśnie Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria). Stanisław Papczyński wraz ze swoją wspólnotą roztoczył tam opiekę duszpasterską nad pielgrzymami.
W czerwcu 1684 r. Założyciel zwołał w Puszczy Korabiewskiej pierwszą kapitułę generalną, a sześć lat później pojechał do Rzymu, by uzyskać aprobatę papieską dla mariańskiego instytutu. Jednak choroba pokrzyżowała jego plany i musiał wrócić, nie osiągnąwszy celu. Jesienią 1698 r. wysłał do Rzymu w tej samej sprawie o. Joachima Kozłowskiego. 21 września 1699 r. zakon marianów uzyskał aprobatę od Stolicy Apostolskiej; po przyjęciu "Reguły Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny" i agregacji do zakonu Braci Mniejszych zakon marianów stał się zakonem o ślubach uroczystych. 15 października tego roku powstała trzecia fundacja w Goźlinie.
6 czerwca 1701 r. o. Stanisław Papczyński złożył w Warszawie uroczyste śluby na ręce nuncjusza apostolskiego Franciszka Pignatellego (w Polsce w latach 1700-1703). Miesiąc później przyjął profesję zakonną swoich współbraci. Przez ostatnie lata założyciel marianów stopniowo zapadał na zdrowiu i 17 września 1701 r. umarł w Górze Kalwarii, gdzie też w kościele Wieczerzy Pańskiej został pochowany. Do dziś jego doczesne szczątki doznają czci w tym maleńkim kościele na Mariankach w Górze Kalwarii.
Beatyfikacji o. Stanisława dokonał 16 września 2007 r. w Licheniu kard. Tarcisio Bertone, legat papieski. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 18 maja - w dniu urodzin.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. Stanisław Papczyński
Pisma
bł. Stanisław Papczyński MIC
Teksty
bł. Stanisław Papczyński
Śmierć śmierci
bł. Stanisław Papczyński
Ukrzyżowanego Mówcy słowo I
 
Stanisław Papczyński
Pisma zebrane

Zbiór wszystkich dzieł napisanych przez założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Zawiera on m.in. rozważania duchowe dla osób konsekrowanych, podręcznik duchowości dla świeckich, rozważania pasyjne i listy.
 
Strona poświęcona Stanisławowi Papczyńskiemu
Pisma zebrane
ks. Tadeusz Rogalewski MIC
Żywot Stanisława Papczyńskiego
marianie.pl
Założyciel - bł. o. Stanisław
od Jezusa i Maryi Papczyński
pijarzy.pl
Ojciec Stanisław Papczyński - były uczeń pijarski,
założyciel Zgromadzenia Marianów
ks. Andrzej Pakuła MIC
O. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński
- założyciel marianów
Adalbertus
o. Stanisław Papczyński
Małgorzata Radomska
O. Stanisław Papczyński
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Życiorys o. Papczyńskiego
Miłujcie się!
"Daj mi dusze!"
Gloria.tv
Ojciec Stanisław Papczyński (format video)
Błogosławiony Stanisław Papczyński MIC
Myśli (format video)
Jan Mikołaj Rokosz MIC
Bł. Stanisław Papczyński ojcem
i przewodnikiem mariańskiego powołania (format PDF)
Grażyna Karolewicz
Stanisław Papczyński wobec problemów społecznych
(format PDF)
Janusz Kumala MIC
Ojciec Stanisław Papczyński inspiracją
dla Pomocników Mariańskich (fomrat PDF)
Modlitwy ku czci i za wstawiennictwem
bł. Stanisława Papczyńskiego
Nowenna za wstawiennictwem
bł. Stanisława Papczyńskiego
Modlitwa o szczególną łaskę
za przyczyną o. Papczyńskiego
 
ks. Tadeusz Rogalewski MIC
Żywot Stanisława Papczyńskiego

Barwnie opisana historia życia górala spod Nowego Sącza, który uczył się w najlepszych kolegiach jezuickich, był spowiednikiem króla Jana III Sobieskiego, próbował reformować zakon pijarów, aż wreszcie, idąc za głosem powołania do służby Niepokalanej, założył Zgromadzenie Księży Marianów.
praca zbiorowa
Cuda i łaski za przyczyną
ojca Stanisława Papczyńskiego

Zbiór listów i świadectw na temat licznych łask otrzymanych za wstawiennictwem Sługi Bożego o. Stanisława Papczyńskiego.
Janusz Kumala MIC
Duchowe wskazania.
Bł. Stanisław od Jezusa Maryi Papczyński,
założyciel Zgromadzenia Marianów

16 września 2007 r. w sanktuarium maryjnym w Licheniu beatyfikowano Sługę Bożego o. Stanisława Papczyńskiego. Niniejszy tomik nie tylko przybliża myśl nowego Błogosławionego, lecz stanowi doskonałą pomoc w codziennej wędrówce do nieba. Krótkie wskazania są jak drogowskazy na drodze świętości.
praca zbiorowa
Różaniec z bł. Stanisławem Papczyńskim

Błogosławiony Stanisław, gorliwy czciciel Niepokalanego Poczęcia Maryi, uczy nas kontemplować Oblicze Chrystusa oczami i sercem Jego Matki, Maryi. Czynimy to, rozważając tajemnice różańcowe. Pomocą ma nam posłużyć owa niewielka formatem książeczka, a zawarte w niej rozważania pomogą nam przybliżyć się do Maryi, lepiej Ją poznać, bardziej umiłować i gorliwiej naśladować.
Aleksandra Witkowska OSU
Mocarze Ducha
Polscy święci i błogosławieni 999-2007

Zwięzły przewodnik o polskich świętych i błogosławionych przypomina tych, którzy na naszych ziemiach w latach 999-2007 stali się szczególnymi świadkami Ewangelii. Autorka zbioru zaznacza jednak, iż tytułowi "mocarze Ducha" i spełniona w nich pasja świętości stanowią nie tylko nasze dziedzictwo, ale i wyzwanie.
ks. Jerzy Misiurek
Polscy święci i błogosławieni
Życie - duchowość - przesłanie

Autor w sposób zwięzły przedstawia życie polskich świętych i błogosławionych, ich duchowość i przesłanie dla żyjących współcześnie ludzi.
Adam Bujak, prof. Gabriel Turowski
Ilustrowany leksykon
polskich świętych, błogosławionych

Książka zawiera 275 opisów biograficznych, wzbogaconych głębokimi rozważaniami Jana Pawła II. Rozważania te rzucają szczególne światło zarówno na wyniesionych na ołtarze, jak i kandydatów.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Potamona, biskupa Heraklei i męczennika (+ ok. 341); świętych męczenników Teodora, Tekuzy, Aleksandry, Klaudii, Fainy, Eufrazji, Matrony i Julitty (+ ok. 303)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG