WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

19 maja
Święty Iwo Helory, prezbiter

Zobacz także:

Święty Iwo Helory
Iwo Helory (znany także jako Iwo z Bretanii) urodził się 17 października 1253 r. w Kermartin (Bretania we Francji) w rodzinie Heloriego, lorda Kermartin, i Azo du Kenquis. Studiował w Paryżu sztuki wyzwolone, prawo cywilne i teologię, a później, w Orleanie, prawo kanoniczne. Po powrocie do Bretanii w 1280 r. został diecezjalnym sędzią duchownym w Rennes, a po 4 latach oficjałem sądu biskupiego. Szybko zyskał opinię sprawiedliwego, bezstronnego i nieprzekupnego prawnika. Bogatych traktował na równi z ubogimi, co nie było wówczas powszechne. Znany był jako "adwokat biedaków". Często opłacał za nich koszty sądowe i odwiedzał ich w więzieniu. Mając 31 lat przyjął święcenia kapłańskie. Wkrótce został proboszczem. W 1297 r. powrócił do rodzinnego Kermartin, ponieważ odziedziczył rodzinny majątek. We dworze, w którym się wychował, stworzył przytułek dla najuboższych. Kiedy przytułek okazał się za mały, wybudował większe hospicjum. Na pomoc dla biednych przeznaczał także wszystkie swoje dochody z działalności prawniczej. Był człowiekiem modlitwy, na którą przeznaczał noce, bo w ciągu dnia służył potrzebującym. Codziennie sprawował Mszę świętą, choć w tamtych czasach kapłani zobowiązani byli do zaledwie jednej Eucharystii w tygodniu.
Zmarł 19 maja 1303 r. w rodzinnej Bretanii. Jego relikwie znajdują się w katedrze św. Tugduala w Tréguier. Już w 1347 r. papież Klemens VI ogłosił go świętym. Kult jego był żywy i trwa do dziś. Jest patronem Bretanii, prawników, adwokatów, sędziów, notariuszy, a także proboszczów, ubogich, wdów i sierot. Co roku na odpust św. Iwona do Tréguier przybywają prawnicy z całego świata. Podczas uroczystości w procesji niesiony jest relikwiarz z czaszką Świętego.
Do Polski kult św. Iwona dotarł jeszcze w XIV wieku. Najbardziej widocznym jego śladem jest pochodząca od imienia Świętego nazwa znanego uzdrowiska Iwonicz (niedaleko Krosna na Podkarpaciu).

W ikonografii Święty ukazywany jest jako sędzia w todze i birecie, czasami jako diakon w dalmatyce. Jego atrybutami są m. in.: księga, zwój pergaminu, pióro.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Ewa Waliszewska
Iwo z Bretanii
kosciol.pl
Św. Iwo - patron prawników
Stowarzyszenie im. św. Ivo Helory, patrona prawników
Sylwetka Patrona
Adam Nycz
Św. Iwo Helory z Bretanii patron iwonickiej parafii
Litania do św. Iwo Helory - Patrona Prawników
Kantyk św. Iwo
Modlitwa prawników
 
praca zbiorowa
Nasi święci patroni

W książce przedstawiono 240 najbardziej znanych świętych chrześcijańskich - nie tylko Apostołów (Piotr, Paweł, Andrzej), założycieli zakonów (Ignacy Loyola), wybitnych myślicieli i reformatorów (Augustyn, Tomasz z Akwinu), mistyków, lecz także ludzi prostych (Bernadetta, Izydor Oracz).
Joseph M. Esper
Święci na każdy problem

Święci szczególnego wstawiennictwa są dla nas wielkim wsparciem w problemach. Z czymkolwiek walczysz, nie jesteś sam - jest święty, który nie tylko modli się za Ciebie przed Bogiem, ale również przeszedł przed to samo, co Ty. Dzięki tej książce staje przy Twoim boku ponad 350 świętych przyjaciół, aby pomóc Ci rozwiązać codzienne problemy, począwszy od kłopotów materialnych, finansowych i zdrowotnych poprzez sprawy psychologiczne, wychowawcze i rodzinne, aż po problemy duchowe. Warto skorzystać!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Dunstana, biskupa Canterbury (+ 988); bł. Humiliany de Cerchi, wdowy (+ 1246); błogosławionych męczenników Jana de Cetina i Piotra de Duenas (+ 1397); św. Teofila z Corte, prezbitera i zakonnika (+ 1740)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG