WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

24 maja
Rocznica przeniesienia relikwii św. Dominika

Zobacz także:

Grób św. Dominika Guzmana w Bolonii
Zgodnie ze swoją wolą, Dominik Guzman został pochowany "pod stopami braci" w kościele św. Mikołaja w Bolonii. Mimo że wielu chorych zaświadczało, iż doznawali uzdrowień przy jego grobie, bracia nie chcieli ich uznawać, a nawet niszczyli dziękczynne wota. W końcu 24 maja 1233 roku papież Grzegorz IX pozwolił na przeniesienie ciała Dominika do marmurowego grobowca, w obecności legata papieskiego, arcybiskupa Rawenny, Teodoryka i bł. Jordana z Saksonii (następcy Dominika) oraz wielu braci uczestniczących w kapitule generalnej dominikanów w Bolonii. Wtedy to "cudowny zapach unosił się ze świętego ciała, dając wszystkim dobitne świadectwo, że ten człowiek był dobrą wonią Chrystusa. Arcybiskup odprawił uroczystą Mszę św., a ponieważ działo się to we wtorek po Zesłaniu Ducha Świętego, chór zaśpiewał antyfonę na wejście: «Przyjmijcie wdzięczną woń waszej chwały»". Był to początek procesu kanonizacyjnego, zakończonego 3 lipca 1234 roku, kiedy papież Grzegorz IX ogłosił Dominika świętym. Bł. Jan z Vercelli, szósty generał Zakonu, wystawił mu godniejszy grobowiec, w którym 5 czerwca 1267 roku złożono relikwie św. Dominika.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Franciszek i Dominik byli świadkami i nauczycielami
Audiencja generalna, 13 stycznia 2010 r.
Benedykt XVI
Dominik - autentyczny głosiciel Ewangelii
Audiencja generalna, 3 lutego 2010 r.
Ryt dominikański
Przeniesienie relikwii św. ojca Dominika
Rodzina Dominikańska
Święty Dominik
Na podstawie "Święty Dominik" o. Mortiero OP z 1934 r.
 
Tomasz Duszyc OFMCap.
Relikwie
Łukasz Wojciechowski
Krótka historia kultu relikwii
 
Guy Bedouelle OP
Dominik, czyli łaska Słowa

Duchowy portret św. Dominika. Książka bez upiększającej legendy oddaje temperament, wrażliwość i pogodę ducha założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, który od ośmiu wieków pozostaje żywą inspiracja dla pokoleń dominikanów.
Thierry-Dominique Humbrecht OP
Powołanie dominikańskie

Autor z dystansem i humorem prezentuje różne aspekty dominikańskiej duchowości. Wszystkim przyjaciołom rodziny zakonnej św. Dominika autor przypomina, czym jest charyzmat Czarnych Braci: kaznodziejów w służbie prawdy.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na wyspie Saint-Honorat, u Lazurowego Wybrzeża - św. Wincentego z Lerynu. We wczesnych martyrologiach nie figurował. Wpisano go do nich późno, na co niewątpliwie wpłynęło znaczenie jego dziełek, odkrytych na nowo. Wincenty sformułował w nich zasady interpretacji tradycji katolickiej oraz rozwoju teologii. Zmarł jako mnich przed rokiem 450.

W Marrakeszu, w Maroku - bł. Jana de Prado, męczennika. Studia ukończył w Salamance. W roku 1584 wstąpił do franciszkanów-obserwantów. W kilka lat później został prowincjałem. Powziął wtedy myśl odnowienia pracy misyjnej w Maroku. Gdy następnie obrano go gwardianem w Kadyksie, rozpoczął negocjacje z sułtanem. Jego plany pokrzyżowała nagła zmiana panującego. Ujęty i pobity przez następcę, zginął na stosie w roku 1631. Beatyfikował go w roku 1728 Benedykt XIII.

oraz:

św. Franciszka Clet, prezbitera i męczennika w Chinach (+ 1820); św. Joanny, żony Chuzy (+ I w.); św. Ludwika Zefiryna Moreau, biskupa w Kanadzie (+ 1901); św. Manachena z Antiochii (+ I w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG