WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

17 września
Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

Zobacz także:

Święty Franciszek z Asyżu otrzymuje stygmaty
W roku 1224 św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów. W jego życiu od dawna szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Najprawdopodobniej 14 września 1224 roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna Franciszek modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, doświadczył nadprzyrodzonego spotkania z Chrystusem, który ukazał mu się jako serafin, okryty sześcioma skrzydłami i przybity do krzyża. Z jego ciała wychodziły promienie, które przeszyły stopy, dłonie i bok św. Franciszka.
Opis tego wydarzenia przekazał nam Tomasz z Celano, franciszkanin żyjący w XIII wieku, historyk i pierwszy biograf Franciszka. Zatopiony w kontemplacji, Franciszek "ujrzał w widzeniu rozciągniętego nad sobą Serafina, wiszącego na krzyżu, mającego sześć skrzydeł, za ręce i nogi przybitego do krzyża. Dwa skrzydła unosiły się mu nad głową, dwa wyciągały do lotu, a dwa okrywały całe ciało. Widząc to, Franciszek zdumiał się gwałtownie, a gdy nie umiał wytłumaczyć, co by znaczyło to widzenie, wtargnęła mu w serce radość pomieszana z żałością. Cieszył się z łaskawego wejrzenia, jakim Serafin patrzył na niego, ale przybicie do krzyża przeraziło go. Natężył umysł, by pojąć, co mogłaby znaczyć ta wróżba, i duch jego silił się trwożnie nad jakimś jej zrozumieniem. Otóż, podczas gdy szukając wyjaśnienia na zewnątrz, poza sobą, nie znalazł rozwiązania, nagle objawiło mu je w nim samym odczucie bólu.
Natychmiast bowiem na jego rękach i nogach zaczęły jawić się znaki gwoździ, jak to na krótko przedtem widział u Męża ukrzyżowanego, ponad sobą w powietrzu. Jego ręce i nogi wyglądały przebite gwoździami w samym środku; główki gwoździ były widoczne na wewnętrznej stronie rąk i na wierzchniej stronie nóg, a ich ostre końce były na stronie odwrotnej... Zaś prawy bok, jakby przebity lancą, miał na sobie czerwoną bliznę, która często broczyła i spryskiwała tunikę oraz spodnie świętą krwią".

Święto stygmatów św. Franciszka, potwierdzone przez papieża Benedykta XI, zostało ustanowione na kapitule generalnej franciszkanów w 1337 roku w Cahors we Francji. Jest obchodzone 17 września w całym zakonie franciszkańskim.


Więcej informacji o życiu św. Franciszka z Asyżu można znaleźć pod datą 4 października.

Więcej informacji o stygmatach św. Franciszka:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Tadeusz Słotwiński OFM, Maksymilian Damian OFM
Święto stygmatów św. Franciszka z Asyżu
Dymitr R. Żeglin OFM
Stygmatyzacja św. Franciszka
w świetle oficjalnych biografii Świętego
Samuel Cegłowski OFM
Żywa ikona "Miłości Ukrzyżowanej"
Klaryski od Wieczystej Adoracji
Stygmaty św. Franciszka
Nasza Arka 04/2012
Z bólu umieram
Maria Eugeniusz OCD
W jaki sposób tworzą się stygmaty?
Aleksander Horowski OFMCap
Upodobnieni do Chrystusa
Kaja Bogomilska
Stygmaty: od św. Franciszka z Asyżu do św. o. Pio
 
Raoul Manselli
Św. Franciszek i jego towarzysze

Książka ukazuje Franciszka, dla którego przyjmuje się krzyż i odkupienie Chrystusa i wówczas wszystko nabiera sensu albo wszystkie wartości świata przestają mieć znaczenie. Nie jest to z pewnością rezultat rozumowania - Franciszek nie jest teologiem - ale globalnej intuicji świata, który jest albo Boży, albo diabelski, to jest absurdalny. Musiał on naprawdę wybrać między dwoma nieuchronnymi wymiarami egzystencji: albo "wszystko" należące do Boga, albo "nic" nagiego świata. Ucałowanie trędowatego było efektem tego wyboru. Reprezentuje on sobą, bez wątpienia, najwyższy moment miłości, jaki chrześcijaństwo było w stanie wyrazić, w połączeniu z najgłębszym uczestnictwem w ludzkim bólu, jakie Chrystus urzeczywistnił na krzyżu. Stygmaty, jakie odnaleziono po śmierci na ciele Franciszka i które ukazały człowieka naprawdę ukrzyżowanego, zostały intuicyjnie uchwycone przez jemu współczesnych, choć ich nie widzieli ani o nich wiedzieli, w samym życiu Franciszka.
Tadeusz Słowiński OFM, Maksymilian Damian OFM
Święci franciszkańscy na każdy dzień

Świętość - to słowo, kłóre wzbudza pragnienie, podziw, ale i lęk. By rozpalić pragnienie tej pełni, przedstawiamy życie i świętość ponad 500 braci i sióstr, którzy pośród wielorakich trudności i przeszkód umiłowali Chrystusa i obrali Go sobie za cel swego życia. Kościół w akcie beatyfikacji czy kanonizacji wypowiedział się o nich, że stali się godnymi tego, by ukazać ich całemu światu jako wzór autentycznego życia ewangelicznego. Ich życie mówi nam, że być naśladowcą Chrystusa pokornego i ukrzyżowanego jest możliwe dla każdego. Ich przykład pobudza nas do ciągłego opowiadania się za Jezusem, dzień po dniu. Wypełnienie Jego nauki jest bowiem jedynym prawem naszego życia i naszych braterskich relacji.
Aleksandra Murzańska, Konrad Murzański
Stygmatycy

Co łączy tych zwykłych ludzi pochodzących z różnych okresów? Otóż wszyscy oni zostali obdarzeni przez Boga szczególną łaską - stygmatami. Dlaczego i w jaki sposób otrzymali je? Jakiego rodzaju były to rany i jakie cierpienia musieli w związku z tym znosić? Jak sobie radzili z tym Bożym wybraństwem i otoczeniem, które niejednokrotnie nie rozumiało tych nadprzyrodzonych zjawisk? Tego wszystkiego dowiecie się z naszej książki, która prezentuje osoby będące żywymi ikonami Męki Pańskiej.
Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
Dowody tajemnicy
Śledztwo w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych

Autorzy prowadzą dziennikarskie dochodzenie, które ma na celu naukowe wyjaśnienie zjawisk nadprzyrodzonych. Przedstawiają zjawiska, takie jak np. stygmaty, cuda eucharystyczne, inedia, czyli życie bez picia i jedzenia lub też niezwykłe uzdrowienia w rodzaju samoistnej reimplantacji odciętej nogi. Ich drogi prowadzą m.in. do Innsbrucku, Guadalupe, Rzymu, Lourdes, Neapolu, Lanciano czy Saragossy. Przewodnikami w tym śledztwie okazują się wybitni naukowcy, profesorowie nauk ścisłych, medycznych lub biologicznych, którzy - często korzystając z najnowszych osiągnięć techniki - zbadali owe fenomeny. Wyniki ich analiz stanowią wyzwanie dla współczesnego rozumu, gdyż pokazują, że są na świecie zjawiska, które pozostają niewytłumaczalne nawet w świetle całej dostępnej ludzkości wiedzy. W ten sposób nauka otwiera się na wymiar Tajemnicy.
Ron Tesoriero
Powody, aby wierzyć

Jezus pozwolił Tomaszowi dotknąć swych ran. To samo robi dla nas w nowym tysiącleciu. Czasami trzeba zobaczyć, aby uwierzyć. Konsekrowana Hostia zmienia się w ciało. Niewidomy odzyskuje wzrok, by obejrzeć film o Eucharystii. Niewykształcona mistyczka, w nieznanych sobie językach i bez błędów teologicznych, zapisuje setki stronic głębokiego nauczania i komentarzy biblijnych. Czy te i inne niezwykłe zjawiska zasługują na wiarę? Co mówi o nich nauka? Autor od ponad 20 lat poszukuje odpowiedzi na podobne pytania. Towarzyszy naukowcom, którzy przyglądają się nadzwyczajnym zjawiskom w Kościele katolickim. Wyniki analiz potwierdzają to, w co wierzymy. Tesoriero opisuje cuda eucharystyczne, doświadczenia współczesnych mistyków i stygmatyków, badania całunu turyńskiego i chusty z Oviedo oraz testy na próbce relikwii Krwi Chrystusa. Te fascynujące relacje poruszają serce i umysł.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników Gordiana, Makryna i Waleriana (+ IV w.); św. Kolumby z Kordoby, dziewicy i męczennicy (+ 853); św. Satyra, wyznawcy (+ ok. 377); św. Teodory (+ ok. 300)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG