WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

22 września
Błogosławieni Dionizy Pamplona, prezbiter,
i Towarzysze, męczennicy

Zobacz także:

Błogosławieni męczennicy hiszpańskiej wojny domowej
W dniu 1 października 1995 r. papież św. Jan Paweł II beatyfikował grupę męczenników hiszpańskiej wojny domowej. Wśród nich byli członkowie zakonu pijarów, którzy pochodzili z różnych regionów, z Aragonii, Katalonii i Walencji. Ich procesy informacyjne toczyły się w kilku diecezjach. Podczas beatyfikacji papież mówił m.in.: "Dionizy Pamplona i jego Towarzysze to nie bohaterowie wojny prowadzonej przez ludzi, ale wychowawcy młodzieży, którzy pomni na to, że są zakonnikami i nauczycielami, przyjęli swój tragiczny los jako prawdziwe świadectwo wiary, dając nam swym męczeństwem jakby ostatnią «lekcję» swojego życia. Niech ich przykład i wstawiennictwo służy całej rodzinie kalasancjańskiej!"


Błogosławiony Dionizy Pamplona Polo
Dionizy Pamplona Polo urodził się 11 października 1868 r. w aragońskim mieście Calamocha (w archidiecezji Saragossa). W wieku 18 lat złożył u pijarów śluby zakonne. Kapłanem został w roku 1893. Pracował w wielu pijarskich szkołach i zakładach wychowawczych. Był również mistrzem nowicjuszy i przełożonym kilku domów. Gdy zaczynała się wojna domowa, był rektorem i proboszczem w Peralta de la Sal. 23 lipca 1936 r. został aresztowany z całą wspólnotą i uwięziony w Mozón (prowincja Huesca). Gdy 25 lipca prowadzono go tam na rozstrzelanie, powiedział do swych współbraci: "Zobaczymy się znowu w niebie".

Błogosławiony Franciszek Carceller Galindo
Franciszek Carceller Galindo urodził się 3 października 1901 r. w Forcall (diecezja Tortosa). W wieku 18 lat złożył śluby u pijarów. Po święceniach kapłańskich (1925) duszpasterzował jako nauczyciel i wychowawca, zajmując się szczególnie ubogą i opuszczoną młodzieżą. Aresztowany został 29 sierpnia 1936 r., kiedy przebywał w domu rodziców. W więzieniu trzymano go ponad miesiąc. Traktował ten czas jako przygotowanie na godne przyjęcie "największej łaski, którą jest męczeństwo". Rozstrzelany został 2 października 1936 r. w Castellón.

Błogosławiony Alfred Parte Saiz

Alfred Parte Saiz urodził się 2 czerwca 1899 r. w Cilleruelo de Bricia, w archidiecezji Burgos. W wieku 17 lat został pijarem. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1928. Był potem ekonomem szkoły zakonnej w Villacarriedo, z której w sierpniu 1936 r. wygnali go czerwoni milicjanci. Schronił się wtedy u swej krewnej koło Santander. Tam też został aresztowany 15 listopada 1936 r.; oprawcom sam oświadczył, że jest kapłanem i zakonnikiem. Rozstrzelany został 27 grudnia 1936 r.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
Wyznawali wiarę aż do męczeństwa
Homilia podczas beatyfikacji, 1 października 1995 r.
pijarzy.pl
Bł. Dionizy Pamplona
"Nasza Arka" 03/2004
Krzyż pijarów
Grzegorz Kucharczyk
Zakłamana wojna domowa w Hiszpanii

Część pierwsza
Część druga
Grzegorz Kucharczyk
Męczeństwo Kościoła hiszpańskiego
ks. Waldemar Kulbat
Prześladowania Kościoła w Hiszpanii
 
Marti i James Hefley
Wiara i krew
Wielka księga męczenników XX wieku

Ponad 100 mln chrześcijan poniosło męczeńską śmierć w ciągu ostatniego stulecia. To więcej niż we wszystkich innych okresach historii Kościoła. Niektóre z opowieści o męczennikach są powszechnie znane, np. historia o. Kolbe czy ks. Popiełuszki, jednak o wielu rzadko się mówi, chociaż są podobnie dramatyczne i poruszające. Poczynając od opisów tortur stosowanych za Żelazną Kurtyną po masakry w krajach Afryki.
Andrzej Solak
Męczennicy katoliccy ostatniego stulecia

Książka zawiera opowieści o egzekucjach dokonanych w majestacie prawa i podczas skrytobójczych mordów, w aktach terroru i masakrach całych społeczności, za murami więzień i drutami obozów niemal całego globu. O wyważaniu drzwi mieszkań w środku nocy, podkładaniu ognia pod chaty, zmiataniu z powierzchni ziemi całych miast. O śmierci, którą przynosiły ostrza noży dzikich ludożerców wyrywających serca swym ofiarom i kliknięcia w klawiaturę polityków ubranych w eleganckie garnitury. Na kartach książki pojawiają się postaci czczone przez Kościół, jak św. Maksymilian Kolbe, bł. Jerzy Popiełuszko, św. Edyta Stein czy bł. Michał Augustyn Pro z Meksyku, ale także wielu mniej znanych świadków wiary, których historie niemniej są jednak dramatyczne i godne pamiętania przez nas.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Arpajon, we Francji - św. Jonasza, męczennika. Dobrze w Ile-de-France zaświadczony jest jego wczesny kult, o nim samym jednak oraz o okolicznościach jego męczeństwa nie wiemy niczego. Późna legenda próbowała z niego uczynić ucznia św. Dionizego Areopagity.

oraz:

św. Bazylii, męczennicy (+ 304); świętych dziewic i męczennic Digny i Emeryty (+ 260); świętych męczenników Eksuperiusza, Kandyda, Wiktora, Innocentego i Witalisa (+ III w.); św. Florencjusza, prezbitera (+ V/VI w.); św. Iraidy z Aleksandrii, męczennicy (+ ok. 300); św. Laudona, biskupa (+ 568); św. Salabergi, ksieni (+ 665); św. Sanktyna, biskupa (+ IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG