WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

25 października
Kościół katedralny w Koszalinie

Zobacz także:

Katedra w Koszalinie
Kościół katedralny w Koszalinie jest najstarszym zabytkiem w mieście. Został wzniesiony w latach 1300-1333. Patronat nad nim sprawowały cysterki. Każdy proboszcz pełnił równocześnie funkcję kapelana klasztornego. Po wybuchu reformacji (1517) kościół w 1534 roku stał się świątynią protestancką. Pierwsze kazanie luterańskie w dniu 16 lipca 1531 roku wygłosił kaznodzieja Mikołaj Klein z Lubeki.
Gruntowna restauracja świątyni miała miejsce w latach 1842-1845. 16 kwietnia 1845 roku odbyła się wielka uroczystość oddania kościoła do użytku, w której uczestniczył Fryderyk Wilhelm IV. Kolejną dużą restaurację kościół przeszedł w latach 1914-1915. Istotne zmiany nastąpiły po drugiej wojnie światowej. Po czterech wiekach historii ewangelickiej, 17 czerwca 1945 roku odbyła się tu pierwsza Msza katolicka odprawiona przez franciszkanów, którzy od tego czasu opiekowali się parafią przez niemal trzydzieści lat. Zniszczenia i pożary 1945 roku oszczędziły kościół. 28 czerwca 1972 roku, wraz z powołaniem przez Pawła VI nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, parafialny kościół NMP ustanowiony został katedrą. Dwa lata później 17 czerwca 1974 roku oo. franciszkanie przekazali obowiązki duszpasterskie klerowi diecezjalnemu.

bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski Po utworzeniu diecezji miastem biskupim został Koszalin, a pierwszym biskupem - Ignacy Jeż. Od 25 marca 1992 r., kiedy to św. Jan Paweł II ogłosił bullę Totus Tuus Poloniae Populus reorganizującą struktury Kościoła w Polsce, granice diecezji uległy zmianom. Obecnie ordynariuszem tej diecezji jest bp Zbigniew Zieliński. Wspierają go biskup pomocniczy Krzysztof Zadarko oraz seniorzy: biskup Paweł Cieślik i biskup Edward Dajczak. Na terenie diecezji (ponad 14,5 tys. km kw.) mieszka ok. 900 tys. osób. W 221 parafiach podzielonych na 24 dekanaty pracuje ok. 440 księży diecezjalnych i ok. 130 zakonnych. Patronami diecezji są święci męczennicy: Wojciech oraz Maksymilian Maria Kolbe.

Diecezję nawiedził papież św. Jan Paweł II w czasie swojej czwartej pielgrzymki do ojczyzny w dniach 1 i 2 czerwca 1991 r. Ziemia koszalińsko-kołobrzeska była pierwsza na trasie, od niej rozpoczęła się podróż papieża. Kończąc ostatnie spotkanie, z Wojskiem Polskim, powiedział on:

Pragnę wyrazić gorące podziękowanie, staropolskie "Bóg zapłać" za to pierwsze spotkanie z Ojczyzną, w której możemy już śpiewać z całym wewnętrznym przekonaniem: "Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie".
Pragnę wyrazić radość ze spotkania z tym nadmorskim, nadbałtyckim krajem, w którym mieszczą się także główne poligony wojskowe, z diecezją koszalińsko-kołobrzeską i z całym Pomorzem, które już przy poprzedniej wizycie odwiedzałem w Szczecinie i w Gdańsku. Pragnę podziękować za ten wiatr znad morza, który miał wielką siłę i surowość, jak to na północy, a jeszcze bardziej pragnę podziękować za świeżą zieleń tych lasów, wspaniałą, świeżą zieleń. Te lasy mi tyle przypominają z młodych lat. Za to wszystko serdeczne "Bóg zapłać!" Ponieważ udaję się w drogę na południe, w rejon podkarpacki, żegnam Bałtyk, żegnam Pomorze, żegnam wszystkich tutaj mieszkających rodaków, żegnam w sposób szczególny Wojsko Polskie.



Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
Serwis internetowy
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
Informacje ogólne
Parafia katedralna w Koszalinie
Serwis internetowy
Parafia katedralna w Koszalinie
Historia świątyni
PAP
Synod metropolitalny trzech diecezji
PAP
Inauguracja synodu metropolitalnego
 
Jan Paweł II
Homilia podczas Mszy św. w Koszalinie
1 czerwca 1991 r.
Jan Paweł II
Przemówienie podczas poświęcenia budynku WSD
Koszalin, 1 czerwca 1991 r.
Jan Paweł II
Rozważanie podczas modlitwy różańcowej
Koszalin, 1 czerwca 1991 r.
Jan Paweł II
Przemówienie powitalne
na lotnisku w Zegrzu Pomorskim
Koszalin, 1 czerwca 1991 r.
Jan Paweł II
Przemówienie wygłoszone
w czasie spotkania z Wojskiem Polskim
Koszalin, 2 czerwca 1991 r.
 
40-lecie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
Serwis internetowy
Głos Koszaliński
Diecezja świętuje urodziny
Głos Koszaliński
Diecezja świętuje 40. urodziny (format video)
 
Jakub Czarnowski
Katedry w Polsce

Katedra jest kościołem biskupa. Stąd biskup naucza wiernych diecezji. Piękne są katedry w Polsce bo kształtem miłości jest piękno. Budowano je z wiarą, modlitwą i miłością. Obejrzyjcie ten album i poznajcie swoją katedrę. Katedry są nie tylko pomnikami sztuki, lecz także świadectwem naszej historii.
Adam Bujak
Polska szlakiem Jana Pawła II

Autorzy tego albumu zdecydowali się spojrzeć na Polskę niejako oczami Jana Pawła II. Trasę tej podróży wytyczył On sam - pokazujemy bowiem 60 miejscowości, które miały szczęście gościć Ojca Świętego w czasie Jego pontyfikatu. Ukazane są w albumie w takiej kolejności, w jakiej Ojciec Święty udawał się do nich w swoich pielgrzymkach apostolskich - poza Krakowem, który zamyka album.
Marek Balon
Pielgrzymki do Polski Ojca Świętego Jana Pawła II

Pamiątkowy album z unikatową płytą DVD poświęcony historii wszystkich podróży Jana Pawła II do ojczyzny. W publikacji relacje z poszczególnych pielgrzymek, ich kalendarium oraz bardzo ważne, specjalnie wybrane i być może niekiedy już zapomniane fragmenty nauczania, które zostawił nam Sługa Boży do przemyślenia i realizacji. Całość zilustrowana dziesiątkami zdjęć od pierwszej do ostatniej wizyty
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Brescii, we Włoszech - św. Gaudentego, biskupa. Przyjaźnił się ze św. Ambrożym, a w obronie Jana Chryzostoma jeździł do Konstantynopola. Pozostawił po sobie nieco pism, zwłaszcza homilie. Zmarł około roku 410. Był zapewne czczony w swej diecezji, ale do kalendarzy bardziej powszechnych wpisano go dopiero w wieku XIII.

W Ivrei, w północnych Włoszech - bł. Tadeusza Machar, biskupa. W roku 1482 mianowano go pasterzem irlandzkiej diecezji w Cork. Potem powierzono mu także biskupstwo w Cashel. W jednym i drugim natrafił na sprzeciwy i opozycję. Postanowił wówczas wybrać się jako pielgrzym do Rzymu. Wędrował nierozpoznany i dopiero gdy zmarł w schronisku z wycieńczenia, dowiedziano się, że pielgrzymem jest biskup. Lud, poruszony jego historią, otoczył go natychmiast czcią. Zaaprobował ją w roku 1895 Leon XIII.

oraz:

świętych męczenników Chrystiana i Kryspina (+ 285); świętych męczenników Cyryna i Antonina (+ III w.); św. Hilarego, biskupa (+ ok. 535); świętych męczenników Kryspina i Kryspiniana (+ III/IV w.); świętych meczenników Martyriusa i Marcjana (+ ok. 351); św. Miniasa, żołnierza, męczennika (+ III/IV w.); świętych męczenników i diakonów Prota i Januarego (+ III/IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG