WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

10 listopada
Święty Leon Wielki, papież i doktor Kościoła

Zobacz także:

Święty Leon Wielki
Leon urodził się około 400 r. w Toskanii. Był synem Kwintyniana. Papież Celestyn I mianował go archidiakonem około roku 430. Od młodości wyróżniał się tak wielką erudycją i zdolnościami dyplomatycznymi, że nawet jako zwykły akolita wysyłany był przez papieża do ważnych misji. Na jego polecenie udał się m.in. z poufną misją do św. Augustyna, biskupa Hippony. Kiedy w 440 r. przebywał z misją pokojową w Galii, wysłany tam przez cesarzową Gallę Placydię, został obrany papieżem po śmierci Sykstusa III. Po powrocie do Rzymu został konsekrowany 29 września 440 r., rozpoczynając swoje ponad 21-letnie kierowanie Kościołem.
Jego pontyfikat przypadł na czasy licznych sporów teologicznych i zamieszania pośród hierarchii kościelnej. Musiał zwalczać liczne herezje oraz tendencje odśrodkowe, podejmowane przez episkopaty Afryki Północnej i Galii. To wtedy Pelagiusz głosił, że Chrystus wcale nie przyniósł odkupienia z grzechów, a Nestoriusz twierdził, że w Jezusie mieszkały dwie osoby. Poprzez swoich legatów brał udział w soborze w Chalcedonie (451), który ustalił najważniejsze elementy doktryny chrystologicznej. W dogmatycznym liście do biskupa Konstantynopola, tzw. "Tomie do Flawiana", odczytanym w Chalcedonie, Leon I rozwinął naukę o dwóch naturach w Chrystusie. Sobór Chalcedoński przyjął wiarę w jednego Chrystusa w dwóch naturach, obu niezmiennych i nieprzemieszczalnych, ale także nierozdwojonych i nierozdzielnych, tworzących jedną osobę. Tekst ten ojcowie soborowi przyjęli przez aklamację, a z zachowanych dokumentów wiemy, że zawołali wtedy: "Piotr przemówił przez usta Leona".
Papież Leon wprowadził zasadę liturgicznej, kanonicznej i pastoralnej jedności Kościoła. Za jego czasów powstały pierwsze redakcje zbiorów oficjalnych modlitw liturgicznych w języku łacińskim. Powiązał liturgię z codziennym życiem chrześcijańskim; np. praktykę postu z miłosierdziem i jałmużną. Nauczał, że liturgia chrześcijańska nie jest wspomnieniem wydarzeń minionych, lecz uobecnieniem niewidzialnej rzeczywistości. W jednej z mów podkreślał, że Paschę można celebrować w każdym okresie roku "nie jako coś, co przeminęło, ale raczej jako wydarzenie dziś obecne".
Leon przyczynił się do uznania prymatu stolicy Piotrowej zarówno przez cesarza zachodniego Walentyniana III, jak i przez Konstantynopol. Cesarz Walentynian III (425-455) ogłosił edykt postanawiający, że zarządzenia Stolicy Apostolskiej muszą być uważane za prawo; oznaczało to prymat jurysdykcyjny biskupa rzymskiego. Bronił Italię i Rzym przed najazdami barbarzyńców. Wyjechał naprzeciw Attyli, królowi Hunów, i jego wojskom, wstrzymał ich marsz i skłonił do odwrotu (452). W trzy lata później podjął pertraktacje ze stojącym u bram Rzymu Genzerykiem, królem Wandalów. Niestety, król nie dotrzymawszy umowy złupił Wieczne Miasto. Papież ten wsławił się także działalnością charytatywną oraz zdecydowanym przeciwstawianiem się praktykom pogańskim czy wpływom sekty manichejczyków.
Leon był obrońcą kultury zachodniej. Jako pierwszy papież otrzymał przydomek "Wielki". Zmarł 10 listopada 461 r. w Rzymie. Został pochowany w portyku bazyliki św. Piotra. Zachowało się po nim ok. 150 listów i prawie 100 mów wygłoszonych do mieszkańców Rzymu podczas różnych świąt. Pozwalają one poznać wiedzę teologiczną papieża oraz ówczesne życie liturgiczne. W roku 1754 Benedykt XIV ogłosił go doktorem Kościoła. Jest patronem muzyków i śpiewaków.

W ikonografii św. Leon Wielki przedstawiany jest w szatach papieskich i w tiarze, czasami w szatach liturgicznych rytu wschodniego lub jako papież piszący. Jego atrybutami są: księga, kielich oraz orszak z półksiężycem, któremu zastępuje drogę.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Leon Wielki, papież
o tym, co wydarzyło się w chwili Zwiastowania
 
Benedykt XVI
Święty Leon Wielki
Audiencja generalna, 5 marca 2008 r.
wiara.pl
Obrońca jedności Kościoła
Marcin Jakimowicz
Pierwszy Wielki
ks. Tomasz Jaklewicz
Piotr przemówił przez Leona
Jan Drzymała
Nie bał się Hunów, zatrzymał barbarzyńców
ks. Jan Sikorski
Św. Leon Wielki (format audio)
Andrzej Grajewski
Leon Wielki - obrońca miasta
Sławomir Zatwardnicki
Św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła
ks. Stanisław Hołodok
Święty Leon Wielki
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot św. Leona Wielkiego
ks. Władysław Hozakowski
Św. Leon I, papież i nauczyciel Kościoła
 
ks. Kazimierz Panuś
Święty Leon Wielki

W książce tej Czytelnik spotyka się z jednym z dwóch papieży, którym potomność nadało przydomek "wielki". Papież Leon I bronił Rzymu przed najazdami Hunów i Wandalów, zwalczał błędy w Kościele i bronił jego jedności. Jako wielki teolog w słynnym liście Ad Flavianum precyzyjnie wyłożył naukę o jednej osobie i dwóch naturach w Jezusie Chrystusie, przyjętą przez Sobór Chalcedoński. Wpłynął na istniejący do dziś kształt liturgii rzymskiej.
Juan Maria Laboa
Zmierzch antycznego świata od roku 381 do 600

Książka opisuje dzieje chrześcijaństwa w schyłkowym okresie Cesarstwa Rzymskiego i rozłamu między jego wschodnią i zachodnią częścią. Przedstawia walkę Kościoła o swą suwerenność, umacnianie prymatu Stolicy Apostolskiej, starania o zachowanie czystości wiary (Sobór Efeski, Chalcedoński, Konstantynopolitański II), a także działalność misyjną wśród ludów barbarzyńskich. Przybliża sylwetki wybitych osobistości ówczesnego Kościoła: papieża Leona Wielkiego, Jana Chryzostoma, Ambrożego, Augustyna, Hieronima, Cezarego z Arles czy św. Benedykta, założyciela monastycyzmu zachodniego. Ukazuje początki chrystianizacji Europy Zachodniej.
Klaus Schatz SJ
Sobory powszechne
Punkty zwrotne w historii Kościoła

Książka przedstawia kolejne sobory, jakie odbywały się w Kościele od IV w. Szczególne znaczenie ma w niej rozwój idei soborowej w Kościele, dlatego Autor przedstawia nam obok historii soborów i podjętych decyzji również przemiany struktury soborów, dyskusje wokół ich autorytetu, a także problemy związane z określeniem, które z wielkich synodów w historii Kościoła zasługują na miano ekumenicznych.
praca zbiorowa
Poczet papieży

Chronologiczny leksykon papieży przedstawia życiorysy i dokonania zwierzchników Kościoła od pierwszych biskupów gmin chrześcijańskich do papieża Benedykta XVI. Noty biograficzne uzupełniają portrety, ilustracje dzieł sztuki i architektury, słowniczek terminów teologicznych i alfabetyczny układ postaci.
Josef Gelmi
Mały leksykon papieży

Podręczny i napisany przystępnym językiem, przybliża jedynie najbardziej istotne fakty z życia kolejnych papieży.
Piotr Nowak
Jak wybierano papieży. Konklawe

To zwięzłe spojrzenie na niejednokrotnie burzliwe dzieje wyborów papieży na przestrzeni wieków oraz zmiany, jakie zachodziły w ich zasadach. Autor spośród wszystkich biskupów Rzymu wybrał sylwetki tych, którzy mieli znaczący wpływ na zmianę zasad, jakimi kierowali się wyborcy nowego pasterza Kościoła powszechnego.
Jan Gordziałowski
Historia Państwa Kościelnego

Autor przedstawia okoliczności i uwarunkowania, które po roku 565 doprowadziły do emancypacji Kościoła na Zachodzie spod wpływów i zależności Cesarstwa Bizantyjskiego oraz powstania Państwa Kościelnego. Od pontyfikatu Grzegorza Wielkiego coraz większą rolę w Italii zaczęli odgrywać papieże, którzy przejęli rolę autorytetów nie tylko duchownych, ale także politycznych.
Wojciech Gajewski
Charyzmat - urząd - hierarchia

Kiedy i w jakich okolicznościach pojawiła się w Kościele lokalna hierarchia? Na ile uprawnione jest używanie pojęcia "urząd" na określenie apostołów? W jakich relacjach ze wspólnotami pozostawali wędrowni charyzmatycy?
Arkadiusz Baron, Henryk Pietras SJ
Acta Synodalia - od 431 do 504 roku

Tom szósty serii Synodów i Kolekcji Praw prezentuje synody Kościoła starożytnego z lat 431-504. W tych latach w pełni urzeczywistniła się świadomość soborowa, gdy biskupi szczególnie zaczęli podkreślać, że zachowują ustalenia z Nicei (325) oraz z Efezu (431), a sobory w Efezie i w Chalcedonie uwieńczyły proces jej kształtowania odwołaniem się do poprzednich synodów ekumenicznych.
Fabio Ruggiero
Szaleństwo chrześcijan

Książka prezentuje reakcje świata pogańskiego broniącego się przed chrześcijaństwem zdolnym wstrząsnąć podstawami cesarstwa rzymskiego. Dominująca kultura pierwszych wieków naszej ery postrzegała chrześcijan jako jednostki szalone i pozbawione rozumu, nosicieli absurdalnego wyznania.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Kildare, w Irlandii - św. Aida, biskupa. Był jednym z irlandzkich świętych zamierzchłych czasów, którzy nosili to samo lub podobnie brzmiące imię. Zmarł w roku 589.

oraz:

świętych męczenników Demetriusza, biskupa, Aniana, diakona, i Eustozjusza (+ ok. 260); św. Justa z Canterbury, biskupa (+ ok. 627); św. Monitora, biskupa (+ V w.); św. Probusa, biskupa (+ IV/V w.); świętych Tryfenny i Tryfozy (+ I w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG